Back to top

Daniels Faculty Reviews Fall 2019 (December 2-13)

Mon, Dec 2/19 – 9:00am to Fri, Dec 13/19 – 6:00pm

Daniels Building, One Spadina Crescent 

If you're a former student, a future student — or even if you're just a member of the public with an interest in architecture, you're welcome to join the Daniels Faculty for final reviews. Throughout early December, students in architecture, landscape architecture, and urban design will present final projects to their instructors. Guest critics from both academia and the professional community will be in attendance.

If you are an alumnus or alumna planning to attend reviews, we would like to welcome you personally. Alumni are encouraged to email John Cowling at John.Cowling@daniels.utoronto.ca.

Follow UofTDaniels on Twitter and Instagram and join the conversation using the hashtag #DanielsReviews.

All reviews take place from 9 a.m. to 6 p.m. (unless otherwise stated). Please note that the times and dates of the review schedule may change.

Monday, December 2 | Graduate

Design Studio 1
ARC1011Y
Instructors: Robert Levit (coordinator), Aziza Chaouni, Carol Moukheiber, Alex Josephson, An Te Liu, Julia Di Castri
Rooms: 209, 215, 230, 240, 242, second-floor hallway

Design Studio 1
LAN1011Y
Instructors: Behnaz Assadi (coordinator), Megan Esopenko
Room: 330

Tuesday, December 3 | Graduate

Superstudio
ARC2013Y, LAN2013Y, URD1011Y
Instructors: Mauricio Quiros Pacheco (coordinator), Fadi Masoud (coordinator), Petros Babasikas, Victor Perez-Amado, Lisa Rapoport, Michael Piper, Dina Sarhane, Laura Miller, Monica Hutton, Emilia Hurd, Drew Sinclair, Shonda Wang
Rooms: 209, 215, 230, 240, 242, 330, third-floor atrium, first-floor hallway, second-floor hallway

Wednesday, December 4 | Graduate

Option Studios
ARC3015Y, LAN3016Y, URD2013Y

Adobe Bricks, Mezcal, and the Arid Landscape of Oaxaca's Central Valley
Instructor: Elisa Silva
Room: 330

Mile-Ex
Instructor: Gilles Saucier
Room: 215

Longitudinal Landscapes: Memory, Medium, and Mobilization
Instructor: Justine Holzman
Room: 240

There Grows the Neighbourhood
Instructors: Shonda Wang and Drew Sinclair
Room: 209

Thursday, December 5 | Graduate

Option Studios
ARC3015Y, LAN3016Y, URD2013Y

Project Horizon: A New Patient Care Centre for Sick Kids Hospital
Instructor: George Baird
Room: 209

Places of Production: Forest and Factory
Instructors: Brigitte Shim and Rob Wright
Room: 230

Experimental Collectivity
Instructors: Aljoša Dekleva and Tina Gregorič
Room: 330

NY, Sensate and Augmented
Instructors: Mariana Ibanez and Simon Kim
Room: 215

On the Edge
Instructors: Matthew Brown and Sandra Cooke
Room: Main Hall

Monday, December 9 | Undergraduate

Drawing and Representation I
ARC100H1
Instructors: James Macgillivray (coordinator), Jennifer Davis, Fiona Lim Tung, Daniel Briker, Chloe Town, Danielle Whitley, Anamarija Korolj, Kearon Roy Taylor, Nicolas Barrette, Brian Boigon, Maria Denegri, Anne Ma, Nuria Montblanch
Rooms: 209, 215, 230, 240, 242, 330, Main Hall, first-floor hallway, second-floor hallway

Tuesday, December 10 | Undergraduate

Design Studio II: How to Design Almost Nothing
ARC201H1
Instructors: Jeannie Kim (coordinator), Miles Gerlter, Luke Duross, Brian Boigon, Vivan Lee, Christos Marcopoulos, Brian O'Brian
Rooms: 209, 215, 230, 240, 242, second-floor hallway

Drawing and Representation II
ARC200H1
Instructors: Victor Perez-Amado (coordinator), Francesco Martire, Leon Lai, J. Alejandro Lopez, Jon Cummings, Katy Chey, Michael Piper
Rooms: 330, Main Hall, first-floor hallway

Wednesday, December 11 | Undergraduate

Architecture Studio III
ARC361Y1
Instructors: Petros Babasikas (coordinator), Anne-Marie Armstrong, Adrian Phiffer
Rooms: 209, 230, 242

Landscape Architecture Studio III
ARC363Y1
Instructor: Sonja Vangieli
Room: 330

Technology Studio III
ARC380Y1
Instructors: Nicholas Hoban, Nathan Bishop
Room: Main Hall

Thursday, December 12 | Graduate

Architectural Design Studio 7: Thesis
ARC4018Y
Instructors: Shane Williamson (coordinator), An Te Liu, Mason White, Vivian Lee, Brian Boigon, John Shnier, Michael Piper, Stephen Verderber, Jeannie Kim, Mauricio Quiros Pacheco, Meg Graham, Brady Peters, Carol Moukheiber
Rooms: 209, 215, 230, 242, 330, Main Hall, library stacks, library periodical room

Friday, December 13 | Graduate

Architectural Design Studio 7: Thesis
ARC4018Y
Instructors: Shane Williamson (coordinator), An Te Liu, Mason White, Vivian Lee, Brian Boigon, John Shnier, Michael Piper, Stephen Verderber, Jeannie Kim, Mauricio Quiros Pacheco, Meg Graham, Brady Peters, Carol Moukheiber
Rooms: 209, 215, 230, 240, 242, 330, Main Hall, second-floor hallway