Back to top

12.13.18 – Thesis Reviews Fall 2018

Thursday, December 13

Advisor : Laura Miller
Location: Room 230
Guest critics: Rebecca Taylor, Robert Levit, Dina Sarhane, Mark Sterling, Mauricio Quiros, Erica Allen-Kim, Richard Sommer

10:00am: Introduction
11:00am: Mohammad A. Ridha
12:00pm: Alexandra Varvarikos
2:00pm: Gurtej Singh Brar
3:00pm: Pooya Aledavood
4:00pm: Zainab Al-Rawi
5:00pm: Barron Crawford

Advisor : Jeannie Kim
Locations: Various (see below)
Guest critics: McLain Clutter, Clare Lyster, Mason White, Petros Babasikas, Sam Dufaux , Ultan Byrne

12:30pm: Ilana Hadad (Room 242)
1:30om: Sohee Ahn (Room 204)
2:30pm: Jeanie Lim (Room 330)           
3:30pm: Brendan Onstad (Room 330)
4:30pm: Advita Madan (Room 330)
5:30pm: Vannary Lyboun (Room 330)

Advisor : Brian Boigon
Location: Room 215
Guest critics: Julia Di Castri, Elizabeth Czartoryski, Roberto Damiani, Jan Greban, Hans Ibelings, Mark Lowe, Carol Moukhieber

10:00am: Daniel Liu
11:00am:  Erica Nassirian  
12:00pm: Xueying Zhang  
2:00pm: Maggie MacKinnon  
3:00: Yazhuo Alice Wang  
4:00: Xiaolong Li  

Advisor : John Shnier
Locations: Various (see below)
Guest critics: Ashley Shafer, Dereck Revington, Dieter Janssen, Behnaz Assadi, Erica Allen-Kim, Peter Sealy

10:00am: Yulia Ilyukhina (Periodical Room, Eberhard Zeidler Library)
11:00am: Phillip Daniels (Main Hall)
2:00pm: Elly Selby (Room 241)
3:00pm: Brandon Bergem (Front Foyer, south entrance & 1st floor  Hallway)

Advisor : Micheal Piper
Location: Larry Wayne Richards Gallery
Guest critics: Elisa Silva, Pina Petricone, Paul Hess, Adrian Blackwell, Lola Sheppard

9:30am: Christina Wilkinson (Advisor: George Baird)
10:30am: Ramsey Leung
11:30am: Annie Cottrell
1:30pm: Sasha McWilliam
2:30pm:  Bradley Dunn
3:30pm: Joe Loreto
4:30pm: Samantha Eby

Friday, December 14

Advisor : Aziza Chaouni
Location: 330
Guest critics: Taymoore Balbaa, Elisa Silva, Gini Lee, Samar Zarifa, James McGillivray, Erica Kim, Behnaz Assad, David Lieberman

1:00pm: Introduction
1:10pm: Tristan Crawford
2:05pm: Yueyi Li
3:00pm: Chenxuan Meng
4:10pm: Luis Quesada Siles
5:05pm: Stephanie Yuan

Advisor : Mason White
Location: Various, see below
Guest critics: McLain Clutter, Clare Lyster, Behnaz Assadi, Jeannie Kim, John Harwood

9:30am: Jasmine Graham (Room 230)
10:30am: Cassandre Firmin (Room 230)
11:30am: Grace Shih-En Chang (Room 341)
1:30pm: Esther Cheng (Room 230)
2:30pm: Serafima Korovina (Room 230)

Advisor : Stephen Verderber
Location: Room 209
Guest critics: Cliff Harvey, Vivian Lo, Janna Levitt, Salmon Khalili

9:00am: Navid Jamali
10:00am: Victoria Pilles
11:00am: Jake Wolf

Advisor : An Te Liu
Locations: 242, 2nd Floor Hallway, Larry Wayne Richards Gallery
Guest critics: Jimenez Lai, Adrian Phiffer, Nima Javidi, Marcin Kedzior

11:00am: Hoda Farahani
11:45am: Kirby Tobin
12:30pm: Ming Fu
2:30pm: Tane Um
3:15pm: Lim Farfel
4:00pm: Jaimie Howard

Advisor : Ted Kesik
Location: Room 240
Guest critics: Drew Adams, Katy Chey, Emilia Floro, Dean Goodman, Ian Hamilton, Joe Lobko, David Oleson, Larry Wayne Richards, Jason Smirnis, Alex Speigel, Nick Swerdfeger

9:00am: Welcome and Introductions
9:15am: Zoal Abdul Razaq
10:30am: Kei Yan Kevin Chan
11:45am: Allison Home-Douglas
1:30pm: Welcome and introductions
1:45pm: Martin Malchev
3:00pm: Jonathan Day
4:15pm: Danna Lei