Back to top

07.10.20 – Congratulations to the recipients of the Daniels Faculty's 2019-2020 graduating awards

Every year, the Daniels Faculty gives awards to graduating students who have completed outstanding academic work or demonstrated exceptional leadership during their time at the school. Here's this year's list of recipients:


Undergraduate Awards

Academic Merit Award

Breanne Sara Bornstein
Ryan Cheng
Yan Ting Chow
Andrew Cameron Henry De Carlo
Peter Dowhaniuk
Pablo Espinal Henao
Michelle Gao
Evan Guan
Kian Hosseinnia
Seo Yoon Jeong
Raphael Moshe Kay
Haadiah Khan
Saige Michel
Kevin Samir Ghislain Nitiema
Christopher Alexander Schaefer
Sam Shahsavani
Jennifer Ann Zezilia Smitten
Caleb Yohannes
Rui Zhang

Daniels Undergraduate Community Leadership Award

Cezzane Ilagan
Umair Jamal Malik

Daniels Undergraduate Comprehensive Stream Award

Christopher Alexander Schaefer

Daniels Undergraduate Design Award

Yan Ting Chow

Daniels Undergraduate History / Theory Award

Joyce Angela Sandoval

Daniels Undergraduate Studio Art Award

Jennifer Ann Zezilia Smitten
Xiaoyan Zhang

Daniels Undergraduate Technology Award

Kevin Samir Ghislain Nitiema

Governor General's Silver Medal nominee

Raphael Moshe Kay

University of Toronto Student Leadership Award

Cezzane Ilagan
Kevin Samir Ghislain Nitiema
Kian Hosseinnia

 


Graduate Awards

Academic Honours Certificate

Mario Robert Arnone
Hillary Jane DeWildt
Taylor Gould
Niloufar Jalal-Zadeh
Yuan Li
Avraham Odenheimer
Michael Allen Wideman

AIA Henry Adams Medal and Certificate

Graham Oglend

Alpha Rho Chi Medal

Jessica Misak

American Society of Landscape Architects Certificate of Honor

Hillary Jane DeWildt
Alexandra Frances Marie Walker

American Society of Landscape Architects Certificate of Merit

Alexandre Ribeiro Dos Santos
Francis Edward Marchant

ARCC / King Student Medal

Isabel Elaine Amos

Faculty Design Prize

Ahmed Saad Ibrahim AL-Jirjees
Paulina Maribel Aviles Parra
Tara Castator
Maria Paula Cortes Herrera
Jonathan David Miura
Isaac Neufeld
Rosa Newman
Graham Oglend
Ambika Pharma
Melissa Katherine Poon
Kiefer Dylan Savage
Michael Allen Wideman
Briana-Nicole Zitella

Heather M. Reisman Gold Medal in Design

Ambika Pharma

Irving Grossman Prize

Siri Hermanski

Kuwabara-Jackman Architecture Thesis Gold Medal

Graham Oglend

Ontario Association of Architects Architectural Guild Medal

Isaac Neufeld

Ontario Association of Landscape Architects Certificate of Merit

Avery Clarke

Royal Architectural Institute of Canada Honour Roll

Bobbi Bortolussi
Rosa Newman
Briana-Nicole Zitella

Royal Architectural Institute of Canada Honour Roll and Student Medal

Jonathan David Miura

Toronto Society of Architects Scholarship

Avraham Odenheimer

University of Toronto Student Leadership Award

Yasmin Al-Samarrai
Emilie Elspeth Holland