Back to top
students present during daniels faculty reviews 2019

03.31.21 – Join the Daniels Faculty's winter 2021 reviews online with Daniels On Air

Alumni, future students, and members of the public are welcome to join us online for final reviews (April 15-23). Daniels Faculty students in architecture, landscape, and urban design will present their final projects to their instructors, as well as guest critics from the professional community and local and international academic institutions.

Daniels On Air is the Faculty’s online platform to navigate through final reviews. Here you’ll sign up, browse the schedule, and learn more about each studio. Daniels On Air will re-launch in time for reviews beginning on April 15. All reviews will take place over Zoom (create a free account here).

Current students do not need to sign up for Daniels On Air to access reviews. Check the Review and Examination Schedule for all dates and times.

Follow UofTDaniels on Twitter and Instagram and join the conversation using the hashtag #DanielsReviews. Reviews take place 9 a.m. to 6 p.m. unless otherwise stated. Please note that the times and dates may change, and there may be scheduled breaks in a Zoom throughout the day.

Undergraduate 

Thursday, April 15 

Design Studio I | JAV101 
Time: 9 a.m. – 1 p.m.
Instructors: Jay Pooley (Coordinator), Alex Josephson, Danielle Whitley, Peter Sealy, Jennifer Kudlats, Katy Chey, Luke Duross, Chloe Town, T. Jeffrey Garcia, Mauricio Quiros Pacheco, Nuria Montblanch, Scott Sorli, Anne Ma, Marcin Kedzior, Avi Odenheimer 

Friday, April 16 

Design Studio II | ARC201 
Time: 9 a.m. – 1 p.m. 
Instructors: Fiona Lim Tung (Coordinator), Daniel Briker, Carol Moukheiber, Tei Carpenter, Maria Denegri, Alex Josephson, Mauricio Quiros Pacheco, Andrew MacMillan 

Drawing and Representation II | ARC200 
Time: 2-6 p.m. 
Instructors: Michael Piper (Coordinator), Jon Cummings, David Verbeek, Reza Nik, Fiona Lim Tung 

Monday, April 19 

Architecture Studio IV | ARC362 
Instructors: Dina Sarhane (Coordinator), Chris Cornecelli, Sam Ghantous 

Landscape Architecture Studio IV | ARC364 
Time: 9:30 a.m. – 1 p.m. 
Instructor: Alissa North 

Technology Studio IV | ARC381 
Time: 10 a.m. – 3 p.m. 
Instructors: Tom Bessai (Coordinator), Tomasz Reslinski  

Thursday, April 22 and Friday, April 23 

Senior Seminar in History and Theory (Thesis) | ARC457 
Instructor: Jeannie Kim 

Senior Seminar in Design (Thesis) | ARC462 
Instructor: Jeannie Kim 

Senior Seminar in Technology (Thesis) | ARC487 
Instructor: Nicholas Hoban 

 

Graduate 

Monday, April 19 

Design Studio 2 | ARC1012 | MARCH 
Instructors: Adrian Phiffer (Coordinator), Tei Carpenter, Petros Babasikas, An Te Liu, Brigitte Shim, Tom Ngo, Aziza Chaouni, Mauricio Quiros Pacheco 

Design Studio 2 | LAN1012 | MLA  
Instructors: Liat Margolis (Coordinator), Elise Shelley, Terence Radford 

Urban Design Studio Options | URD1012 | MUD 
Instructors: Ken Greenberg, Simon Rabyniuk 

Tuesday, April, 20 

Design Studio 4 | ARC2014 | MARCH 
Instructors: Sam Dufaux (Coordinator), Carol Moukheiber, James Macgillivray, Chris Cornecelli, Aleris Rodgers, Maria Denegri, Anne-Marie Armstrong, Francesco Martire 

Design Studio 4 | LAN2014 | MLA 
Instructors: Behnaz Assadi (Coordinator), Todd Douglas 

Wednesday April 21 

Architectural Design Studio: Research 2 | ARC3021 | MARCH 
Instructors: Adrian Phiffer, Vivian Lee, Mason White 

Architectural Design Studio: Research 2 | ARC3039 | MARCH 
Instructors: Jesse LeCavalier, Mauricio Quiros Pacheco 

Architectural Design Studio: Research 2 | ARC4018 | MARCH 

(L9101) Redeployable Architecture for Health—Pop-up Hospitals for Covid-19 
Instructor: Stephen Verderber 

(L9103) STUFF  
Time: 1-6 p.m.
Instructor: Laura Miller 

(L9109) Towards Half: Climate Positive Design in the GTHA 
Instructor: Kelly Doran 
 

Design Studio Thesis | LAN3017 | MLA 
Instructors: Liat Margolis (Coordinator), Behnaz Assadi, Fadi Masoud, Peter North, Alissa North, Jane Wolff, Elise Shelley, Matthew Perotto, Megan Esopenko, Aisling O’Carroll 

Urban Design Studio Thesis | URD2015 | MUD 
Instructor: Angus Laurie 

Thursday, April 22 

Architectural Design Studio: Research 2 | ARC3021/ARC4018 | MARCH  

(L9103) STUFF  
Time: 1-6 p.m.
Instructor: Laura Miller 

(L9105) ARCHITECTURE ♥ MEDIA 
Instructors: Lara Lesmes, Fredrik Hellberg 

(L9106) Designing Buildings with Complex Programs on Constrained Urban Sites that include Heritage Structures 
Time: 1-6 p.m. 
Instructor: George Baird 

(L9107) What is Inclusive Architecture (Landscape Architecture, Urban Design)? 
Time: 9 a.m. – 12 p.m. 
Instructor: Elisa Silva 

(L9108) The Usual Suspects  
Time: 8:30 a.m. – 5 p.m. 
Instructors: Filipe Magalhaes, Ahmed Belkhodja, Ana Luisa Soares 

Design Studio Thesis | LAN3017 | MLA 
Instructors: Liat Margolis (Coordinator), Behnaz Assadi, Fadi Masoud, Peter North, Alissa North, Jane Wolff, Elise Shelley, Matthew Perotto, Megan Esopenko, Aisling O’Carroll 

Post-Professional Thesis 2 | ALA4022  
Time: 12-4 p.m. 
Instructors: Mason White (Coordinator), Adrian Phiffer, Maria Yablonina, Carol Moukheiber, Jesse LeCavalier, Paul Harrison 

Friday, April 23 

Architectural Design Studio: Research 2 | ARC3021/ARC4018 | MARCH  

(L9110) Anthropocene and Herd 
Instructor: Gilles Saucier, Christian Joakim, Gregory Neudorf 
 

Architectural Design Studio 7: Thesis | ARC4018 | MARCH 
Time: 10 a.m. – 4 p.m. 
Advisors: Petros Babasikas, Michael Piper 

Architectural Design Studio 7: Thesis | ARC4018 | MARCH 
Time: 1-6 p.m. 
Advisors: John Shnier, Mauricio Quiros Pachecho, Carol Moukheiber, An Te Liu 

Design Studio Thesis | LAN3017 | MLA 
Instructors: Liat Margolis (Coordinator), Behnaz Assadi, Fadi Masoud, Peter North, Alissa North, Jane Wolff, Elise Shelley, Matthew Perotto, Megan Esopenko, Aisling O’Carroll 

Photo by Harry Choi.