Back to top
Daniels Faculty Final Reviews presentations

12.06.21 – Daniels Faculty Final Reviews 2021 (December 9-21)

This December, students in architecture, landscape architecture, urban design and forestry will present their final projects in-person at the Daniels Building on One Spadina Crescent, to their instructors. Students of the Daniels Faculty will also present to guest critics from both academia and the professional community in attendance.  

IMPORTANT UPDATE: The University of Toronto will not be holding in-person exams or reviews effective 8 a.m. on Thursday, December 16, 2021. Instructors will contact individual students. Please see the latest University of Toronto COVID-19 planning update.

Follow the Daniels Faculty @UofTDaniels on Twitter and Instagram and join the conversation using the hashtag #DanielsReviews.

Thursday, Dec 9 | Graduate

Design Studio 1 
ARC1011Y 
9 a.m. - 6 p.m. 
 
Instructors: Vivian Lee (Coordinator), Fiona Lim Tung, Miles Gertler, Sam Ghantous, Aleris Rodgers, Julia DiCastri, Maria Denegri 
Rooms: 215, 230, 240, Gallery, DA170-Raked Seating 
 
Design Studio 1 
LAN1011Y  

9:00 a.m. - 6:00 p.m. 
 
Instructors: Behanz Assadi (Coordinator), Peter North  
Room: 330 
 

Friday, December 10 | Undergraduate

Drawing and Representation 1 
ARC100H1 

9 a.m. - 6 p.m. 
 
Instructors: Vivian Lee (Coordinator), Brandon Bergem, Matthew DeSantis, Daniel Briker, Chloe Town, Danielle Whitley, David Verbeek, Jamie Lipson, Anamarija Korolj, Andrew Lee, Luke Duross, Anne Ma, Angela Cho, Kara Verbeek, Andrea Rodriguez Fos, Nicholas Barrette 
Rooms: 215, 230, 240, 330, 2nd Floor Hallway, Gallery  
 

Monday, December 13 | Graduate & Undergraduate 

Integrated Urbanism 
ARC2013Y, LAN2013Y, URD1011Y 

9 a.m. - 6 p.m. 
 
Instructors: Roberto Damiani (Coordinator), Fadi Masoud (Coordinator), Michael Piper (Coordinator), Christos Marcopoulos, Pina Petricone, Mariana Leguia, Lukas Pauer, Delnaz Yekrangian, Laurence Holland, Jon Cummings, Drew Adams, Robert Wright, Megan Esopenko 
Rooms: 209, 215, 230, 240, 330 

Design Studio II 
ARC201H1 

9 a.m. - 6 p.m. 
 
Instructors: Miles Gertler (Coordinator), Chris Cornecelli, Jennifer Kudlats, Luke Duross, T. Jeffrey Garcia 
Rooms: 242, DA-170-Raked seating, 1st Floor Hallway, 2nd Floor Hallway, Gallery 

Tuesday, December 14 | Graduate

Integrated Urbanism 
ARC2013Y, LAN2013Y, URD1011Y 

9 a.m. - 6 p.m. 
 
Instructors: Roberto Damiani (Coordinator), Fadi Masoud (Coordinator), Michael Piper (Coordinator), Christos Marcopoulos, Pina Petricone, Mariana Leguia, Lukas Pauer, Delnaz Yekrangian, Laurence Holland, Jon Cummings, Drew Adams, Robert Wright, Megan Esopenko 
Rooms: 209, 215, 230, 240, 330 
 

Research Studios / Option Studios 

Landscape Design Studio Research   
Slow Landscape: to a new expression of place 

LAN3016Y  
9 a.m. - 6 p.m. 

Instructor: Victoria Taylor 
Room: Gallery 

Urban Design Studio Options 
URD2013Y  

9 a.m. - 6 p.m. 
 
Instructor: Angus Laurie 
Room: DA-170 Raked Seating 

Capstone Project Presentations in Forest Conservation 
FOR3008H 

9 a.m. - 6 p.m. 
 
See detailed agenda and zoom links here 
 

Wednesday, December 15 | Graduate

Capstone Project Presentations in Forest Conservation 
FOR3008H  

9 a.m. - 6 p.m. 
 
Capstone Project Presentations 
See detailed agenda and zoom links here 

Research Studios / Option Studios 

Mediated Alps: Reconstructing mountain archives and futures 
LAN3016Y 
9:00am - 1:00pm, 2:00pm - 6:00pm 
 
Instructor: Aisling O’Carroll  
Room: 330 
 
Reconceptualizing a 1960’s urban renewal project in downtown Hamilton, Ontario: The Jackson Square Shopping Mall 
ARC3020Y F 
12:00pm - 6:00pm 
 
Instructor: George Baird 
Room: 209 

Framing, Looping & Projecting Quantum Architecture 
ARC3016Y S 
9:00am - 1:00pm 

Instructor: Brian Boigon 
Room: 209 & 242 

Half Studio 
ARC3020Y F 
9:00am - 1:00pm, 2:00pm - 6:00pm 

Instructor: Kelly Alvarez Doran  
Room: 230 

BROWSE, the Gathering 
ARC3020Y F 
9:00am - 1:00pm, 2:00pm - 6:00pm 

Instructor: Lara Lesmes, Fredrik Hellberg 
Room: TBA (Online) 
 

Thursday, December 16 | Graduate

Technology Studio III 
ARC380Y1 

9 a.m. - 6 p.m. 
 
Instructor: Nicholas Hoban (Coordinator), Nathan Bishop 
Online 

 
Research Studios / Option Studios 

Meuble Immeuble 
ARC3020Y F 
9:00am - 1:00pm, 2:00pm - 6:00pm 
 
Instructor: An Te Liu 
Online 

STUFF 
ARC3020Y F 
9:00am - 1:00pm, 2:00pm - 6:00pm 

Instructor: Laura Miller 
Online

Interstellar Architecture: Designing and prototyping a home beyond Earth 
ARC3020Y F 
9:00am - 1:00pm, 2:00pm - 6:00pm 

Instructor: Brady Peters 
Online

Reappraising the Design of Long-Term Care Residential Environments in the Context of COVID-19 
ARC3020Y F 
9:00am - 1:00pm, 2:00pm - 6:00pm 

Instructor: Stephen Verderber 
Online
 

Friday, December 17 | Undergraduate

Post Professional Thesis 1 
ALA4021Y 

10a.m. - 2 p.m. 

Instructor: Roberto Damiani, Coordinator 
Online

Architectural Design Studio 7: Thesis 
ARC4018Y 

12 p.m. - 5 p.m. 

Instructors: Vivian Lee, Mary Lou Lobsinger, Adrian Phiffer, Mauricio Quiros Pacheco, Mason White 
Online

Research Studios / Option Studios 

Bridging the Divide: An Architecture of Demographic Transition 
ARC3020Y F 
9:00am - 1:00pm, 2:00pm - 6:00pm 

Instructor: Shane Williamson 
Online 

Potent Voids 
ARC3020Y F 
9:00am - 1:00pm, 2:00pm - 6:00pm 

Instructor: Lina Ghotmeh 
Online

ARCHIPELAGO, 3.0: Storytelling, Activism, Re-Building 
ARC3020Y F 
9:00am - 1:00pm, 2:00pm - 6:00pm 
 
Instructor: Petros Babasikas 
Online 
 

Monday, December 20 | Undergraduate

Architecture Studio III 
ARC361Y1 

9 a.m. - 6 p.m. 
 
Instructors: Adrian Phiffer (Coordinator), Nova Tayona, Shane Williamson 
Online

Landscape Architecture Studio III 
ARC363Y1 

9 a.m. - 6 p.m. 
 
Instructor: Behnaz Assadi 
Online

Digital Twinning 
ARC465H1 

9 a.m. - 5 p.m. 

Instructor: Jay Pooley 
Online
 

Tuesday, December 21 | Undergraduate

Drawing and Representation II 
ARC200H1 

9 a.m. - 1 p.m. 
 
Instructors: Michael Piper (Coordinator), Sonai Ramundi, Reza Nik, Mohammed Soroor, Sam Ghantous, Katy Chey, Sam Dufaux, Scott Norsworthy, Kfir Gluzberg, J. Alejandro Lopez 
Online

Undergraduate Thesis I 
ARC456H1/ARC461H1/ARC486H1 

10 a.m. - 4 p.m. 
 
Instructors: Laura Miller, Nicholas Hoban, Simon Rabyniuk 
Online